Skip to main content

Pec nám stojí

By 28. 10. 20165 května, 2020Ohlasy z akcí

Pec nám stojí!

V přírodní zahradě MŠ Komenského vyrostl další zajímavý prvek, kterých zahrada za dva roky svého pozvolného rozkvětu nasbírala za pomoci rodičů i přátelsky nakloněných partnerů již několik: vyvýšené záhonky, bylinkovou spirálu, průhledný kompost, vrbový tunel,… Ve čtvrtek 16. června 2016 jsme za pomoci Mgr. Aleny Uhříčkové, lektorky Lipky, stavěli zahradní pec. V rámci semináře nám vysvětlila a obrazovým materiálem doložila možnosti zahradní pece. Za pomoci učitelek si v ní děti budou moci vyzkoušet upéct chlebánky, štrůdlíčky nebo malé pizzy podobně jako kdysi jejich babičky a prababičky, které si musely umět poradit s kamny, protože ještě žádné trouby ovládané knoflíky neexistovaly. Při stavbě pece asistovaly nejen maminky a babičky, ale podstatnou pomocí přispěly i děti, které pečlivým šlapáním bosýma nohama i rukama promíchávaly hlínu se slámou a ještě za to byly chváleny.  Uznání zaslouží  pan Martin Leinveber, který postavil pod pícku sokl a další velké poděkování Keramika Letovice, která nám dodala hlínu, z níž pícka vyrostla jako z vody. Než ovšem budeme moci v peci opravdu zatopit, musí pícka pozvolně vyschnout a to si ještě počkáme až po prázdninách.

Projekt podpořili: Město Letovice, Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí