Skip to main content

U hradu je stará brána, sedí na ní černá vrána

By 3. 3. 20215 března, 20212020 - 2021, Berušky, Fotogalerie

Děti se  seznámily s životem ve středověku, shlédly na plátně videa přibližující život z této doby, podívaly se na video o zámku v Letovicích (letovický zámek si děti několikrát prohlédly zblízka v rámci pobytu venku a se zájmem zjišťovaly, jak je to rozsáhlá stavba a k čemu sloužily různé části této stavby).

Děti měly možnost prožít si toto téma – postavit si hrad, zámek, obléknout se do kostýmů princezen, rytířů,… seznámily se se zbraněmi (prohlédly si dřevěné repliky mečů, nože a samostřílu – kuše, zkusily si prakticky – omakaly si to), s odíváním, s korunovačními klenoty (královská koruna, žezlo, jablko), s životem ve vyšších kruzích (králové, královny, princové, princezny, rytíři…), s životem obyčejných lidí (rolníků, kovářů, pradlen, služek…), se stavbami (hrady, padací mosty – k čemu sloužily), s rytíři a jejich úkoly a cnostmi, poslechly si středověkou hudbu a zatančily si středověký tanec.

Vynikající byla  spolupráce s rodiči, kteří donesli během jednoho dne velké množství krabic. A tak mohly děti vyrábět malé, velké i převeliké hrady, hradby, padací most, korunky, meče, štíty, obrazy princezen,… Děti tvořily z odpadového materiálu, využily temperové barvy, prstové barvy, zdokonalovaly se při stříhání tvrdšího papíru,…

V částečně řízených činnostech děti stavěly hradby dle své fantazie.