Skip to main content

Brigáda v přírodní školní zahradě MŠ Komenského 2018

By 17. 11. 20185 května, 2020Ohlasy z akcí

Rok se sešel s rokem a  opět nastal čas pro podzimní úklid zahrad. Ani v přírodní zahradě tomu není jinak, a pokud přízvisko „přírodní“ vyvolává představu zahrady neudržované, na té naší se lze přesvědčit, kolik práce je potřeba udělat, aby přírodní zůstala a nepřerostla v divočinu.

Již tradiční podzimní brigáda v zahradě MŠ Komenského patří podle počtu účastníků k nejoblíbenějším a z hlediska náhledu pořadatelů k nejobávanějším akcím školky vůbec. Čím je způsoben tento protiklad? Jednoduše řečeno mimořádně velkou účastí velice pracovitých rodičů a dětí. Obavy tedy pramení především z velerychlého tempa, kterým se na zahradě pracuje. Učitelkám, jenž  odpovídají za práce na třídním úseku, občas dochází nabídka nachystaných prací, podobně jako nářadí, kterým jsme museli ve středu 17. října 2018 vybavit i děti. Náš vděk patří zapáleným maminkám, které na brigádu přivedly i tatínky a s nimi potřebný pohled na technické pojetí některých prací. Ten se letos velmi osvědčil u rekonstrukce prvku zvaného „esko“ neboli dvojdomeček vysázený z živých a propletený suchými vrbovými pruty. Parta tatínků z koťátkové třídy předvedla ukázkovou spolupráci při stavbě, kterou zřejmě stavěli v životě poprvé. Vrbové domečky, které na školní zahradě vytvořila paní Jitka Hamerská, patří mezi nejoblíbenější prvky. Zrekonstruované esko, které pomáhaly vyplést maminky, se tedy právem přiřadilo k nejkrásnějším prvkům zahrady.

Které další práce naši rodiče, děti a přátelé MŠ letos ještě stihli:

  • nátěr skladu na kuchyňské nádobí a zimní boby u pískoviště
  • zasazení nový ovocných stromků
  • přesypání kompostu, přesátí zralého kompostu a jeho rozvoz k záhonům
  • zamulčování většiny keřů v areálu štěpkou
  • ostříhání uschlých větviček a pokácení uschlého stromu
  • vyplení okrasných záhonů
  • vyčistění jezírka
  • rekonstrukci hmatové stezky
  • okopání a vyplení bahniště

Odměnou dětem i rodičům bylo vlastnoruční opečení špekáčků spojené s příjemným posezením u ohně. A odměnou kolektivu MŠ Komenského příjemná atmosféra, která vždy brigádu doprovází, naklizená zahrada, spokojené děti i rodiče a díky tomu potvrzený fakt, že zahrada plní svou komunitní funkci a umožňuje rozvíjet mezilidské vztahy a soudržnost.

Kolektiv všech pracovnic MŠ,  včetně týmu chystajícího nářadí a týmu  občerstvovacího, děkuje všem zúčastněným za velkolepou pomoc při udržování zahrady, která díky této dobrovolné spolupráci nemá daleko k titulu UKÁZKOVÁ  PŘÍRODNÍ ZAHRADA.

Romana Korbářová