JMK

NOVINKY V PŘÍRODNÍ ZAHRADĚ MŠ KOMENSKÉHO

Představujeme výsledky projektu CO NEVÍTE O ŠKOLNÍ ZAHRADĚ A CHCETE SE ZEPTAT. Projekt proběhl v roce 2016, MŠ na něm spolupracovala s Městem Letovice a finančně ho podpořil:

- Proběhla rekonstrukce jednoho z budníků na funkční uzamykatelnou kůlnu a to ve spolupráci s Masarykovou střední školou.

-  MŠ nabízí smluvním partnerům - i ostatním zájemcům z řad organizací – programy v přírodní zahradě MŠ Komenského.

-  Proběhla výstava PROMĚNY ZAHRADY MŠ KOMENSKÉHO

Už na začátku nového školního roku, v úterý 27. 9. 2016, nabídlo město Letovice ve spolupráci s MŠ Komenského zájemcům o přírodní zahrady dva praktické semináře. V areálu přírodní zahrady MŠ se tak sešli i celé rodiny, neboť jeden ze seminářů vyžadoval sílu tatínků a druhý šikovnost maminek. A tak byl založen Štěrkový záhon a dokončena Zahradní pec.

Již v předchozím semináři o zahradní peci se osvědčily jako výborní pomocníci děti, které hlínu se slámou šlapaly opravu pečlivě a svědomitě. Nyní některé přišly s maminkami znovu a se stejnou soustředěností prosívaly suchou hlínu různých odstínů, aby si připravily základní prášek pro hliněnou barvu. Maminky zatím poslouchaly přednášku Mgr. Aleny Uhříčkové z Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání a postupně se zapojovaly do příprav podkladu a omítky na sokl pod pecí a výsledné vytvarování pece. Dlouho to vypadalo, že pec bude ozdobená především kresbami, které na ni po vyschnutí namalují děti hliněnými barvami. Nakonec však nápad vytvarování šneka s ulitou přinesl úžasný výsledek v podobě pece jako hliněné sochy. Inspirací pro šikovné sochařky se stala živá oblovka obrovská zapůjčená z terária třídy Sluníček, jež se stala na místě miláčkem mnohých dětí i dospělých, kteří ještě tak velkého „šneka“ neviděli.

Štěrkový záhon patří mezi novinky, které nám do školní přírodní zahrady ráda vnáší lektorka ing. Dana Křivánková, například když si od štěrkového záhonu na chvilku „odskočí“ vytyčit vrbovými proutky půdorys budoucího vrbového tunelu ve tvaru ulity nebo spirály. Při zakládání štěrkového záhonu jí byli nápomocni především tatínkové, kteří se svými ratolestmi začistili vyrytý půdorys, pak ho obložili kartonem, následně kompostem a společně s maminkami prokládali rostlinami a cibulkami. Všechny vrstvy bylo nutné řádně prolít vodou. Někteří tatínkové zdvihali udiveně obočí a tiše vyjadřovali i jisté pochybnosti o budoucnosti záhonu. Proto na jaro připravujeme fotografický seriál pod názvem ŠTĚRKOVÝ ZÁHON, který bude každý týden mapovat změny v počtu rozkvetlých rostlin. Příjemnou výhodou štěrkového záhonu je fakt, že při průměrném počasí se záhon nemusí celoročně zalévat, protože štěrkový mulč udrží rostlinám vodu.

Semináře podpořili:

Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí

 

PEC NÁM STOJÍ!

V přírodní zahradě MŠ Komenského vyrostl další zajímavý prvek, kterých zahrada za dva roky svého pozvolného rozkvětu nasbírala za pomoci rodičů i přátelsky nakloněných partnerů již několik: vyvýšené záhonky, bylinkovou spirálu, průhledný kompost, vrbový tunel,… Ve čtvrtek 16. června 2016 jsme za pomoci Mgr. Aleny Uhříčkové, lektorky Lipky, stavěli zahradní pec. V rámci semináře nám vysvětlila a obrazovým materiálem doložila možnosti zahradní pece. Za pomoci učitelek si v ní děti budou moci vyzkoušet upéct chlebánky, štrůdlíčky nebo malé pizzy podobně jako kdysi jejich babičky a prababičky, které si musely umět poradit s kamny, protože ještě žádné trouby ovládané knoflíky neexistovaly. Při stavbě pece asistovaly nejen maminky a babičky, ale podstatnou pomocí přispěly i děti, které pečlivým šlapáním bosýma nohama i rukama promíchávaly hlínu se slámou a ještě za to byly chváleny.  Uznání zaslouží  pan Martin Leinveber, který postavil pod pícku sokl a další velké poděkování Keramika Letovice, která nám dodala hlínu, z níž pícka vyrostla jako z vody. Než ovšem budeme moci v peci opravdu zatopit, musí pícka pozvolně vyschnout a to si ještě počkáme až po prázdninách.

Projekt podpořili: Město Letovice, Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí

 

EXKURZE PO PŘÍRODNÍCH ZAHRADÁCH II.
V sobotu 7. června 2014 proběhla Exkurze po přírodních zahradách II., kterou letos pořádalo ve spolupráci s MŠ Komenského město Letovice. Program exkurze navazoval na loňský rok, kdy účastníci navštívili zahradu MŠ Adélka v Brně a tři z pěti pracovišť Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání. Letos jsme zopakovali návštěvu Jezírka, kde během minulého roku vybudovali v blízkém okolí praktickou naučnou stezku o osmi originálních stanovištích, která nabízejí mnohá překvapení: vyvažování osoby kameny na dřevěné váze, stopy zvířat s příběhem, povídání o lýkožroutovi, vodní svět s pumpou a dvěma potůčky s odlišně tvarovanými koryty, průhledy na zvířata jako živá, maxidendrofon…
Na ukázkové TyMyJáNové zahradě ZŠ v Rousínově jsme aktivně vyzkoušeli kolo, které vyrábí při šlapání elektřinu, jež dokáže napájet varnou konvici a při dostatečné výdrži v ní ohřát vodu na čaj či kávu. Rousínovská zahrada nabídla plno inspirací jak pro vzdělávací práci s dětmi, tak pro údržbu, která se neskládá jen z nepopulárního pletí nebo sekání, ale i ze zajímavých pokusů a zákoutí, kvůli kterým děti překvapivě rády opustí i atraktivní hodiny informatoriky. Plody ze zahrádky jsme ocenili v rámci osvěžujícího a estetického občerstvení.
Neméně pestré občerstvení na nás čekalo i na poslední zastávce na lipkové Kamenné: jednohubka s muškátovým máslem a lístečkem květu slézu, který svou fialovou barvou k ochutnání přímo lákal. Jednohubky pocházely ze semináře o využití bylinek, který na Kamenné probíhal současně s naší návštěvou a výsledkem kterého byl i výborný smažený jitrocel nebo levandule, reveňová polévka či bylinková sůl. Odborná lektorka Dana Křivánková nám ukázala, jak jde uspořádat zahrádku na malém prostoru, kde všude lze pěstovat bylinky, jak hledat jejich nevšední využití, dostávala mnoho dotazů a vynikající zprávou je, že v odpovídání na ně bude pokračovat i na podzim přímo v MŠ Komenského, kde přislíbila vedení seminářů v nově rekonstruované přírodní zahradě.

BYLINKOVÁ SPIRÁLA
V úterý 9.9.2014 zmizely schody vchodu do třídy Sluníček MŠ Komenského v záplavě zeleně a ne tak ledajaké. Vonělo to po meduňce, mátě, tymiánu, pažitce a dalších bylinkách, které přinesli zájemci o seminář Bylinková spirála organizovaný Městem Letovice ve spolupráci s MŠ Komenského. Mimo učitelek, maminek a tatínků dětí ze školky přišli i zájemci z řad veřejnosti a účast byla hojná. Lektorka Dana Křivánková z Lipky – Školského zařízení pro environmentální vzdělávání nejprve odprezentovala historii spirály, jejich pestrost, vysvětlila princip a ukázala i názorné špatné příklady. Po prezentaci účastníci přešli do areálu zahrady a pustili se do realizace nabytých informací. Brzy byla velmi oceňována účast tatínků, kteří převáželi kameny a vyrývali základ spirály. Ženské účastnictvo zkušeně míchalo hlínu s pískem, chystalo bylinky, přidávalo menší kameny a konečně osazovalo spirálu označenými bylinkami. Práce šla rychle od ruky, nálada sršela humorem a spirála vypadá úžasně. Přijďte se podívat!
Děkujeme všem účastníků, že přiložili ruku k dílu a zvelebili dětem část zahrady. Ty dílo druhý den náležitě ocenily a s vervou jim vlastní se pustili do přemisťování hromady půdy vzniklé při hloubení základu spirály. Nakládaly na kolečka paní učitelce i lopatkami do kyblíčků a předbíhaly se, kdo unese víc a rychleji a paní učitelky měly co dělat, aby udržely jejich tempo.
Příští měsíc budeme zakládat jezírko a v listopadu proběhne brigáda pro rodiče i s dětmi, na které se dozvědí mnohé nejen o kompostu a vyvýšených záhonech.

Akce podpořil Jihomoravský kraj